czwartek, 10 kwietnia 2025

II IMPRSJE ARTYSTYCZNE NA MEDALACH

 10.04.2025 

Mam przyjemność pokazać gościom dalszy ciąg medali wyróżniających się artystycznym spojrzeniem na wieś i ludzi z nią związanych.

 JARMARK CHMIELO –WIKLINIARSKI  NOWY TOMYŚL 1977

 
Av.: W otoku napis: JARMARK – CHMIELO - WIKLINIARSKI. W środku klęcząca dziewczyna z koszem zrywająca szyszki chmielu. Rv.: W otoku napis: NOWY TOMYŚL, poniżej data: 1977. W środku kosz pod nim wiązanka z liści i szyszek chmielu i gałązek wikliny. Niesygnowany. Medalier: nieznany. Kształt: nieregularny  ośmiokąt. Rozmiar – 114 -120 mm. Odlew. Mosiądz.

KOŃ I CZŁOWIEK

Oryginalną twórczością medalierską wyróżnia się Barbara Lis-Romańczuk znana współczesna artystka tworząca w Olsztynie. W swojej twórczości nie pominęła tematyki wiejskiej dedykowanej niektórym instytucjom, wydarzeniom, oraz wykonane wyłącznie dla wyrażenia  osobistego spojrzenia na to środowisko.


Jedna z impresji to prezentowany medal: Koń i człowiek. Niewyraźne kontury tej dwójki pozwalają się jednak domyśleć się ich bliskości. Rewers medalu pokazuje sfalowany nieregularny krajobraz wiejski dający duże pole wyobraźni. Sygnowany na Av. Medalier: Barbara Lis- Romańczak: litera: „R”. Koń i człowiek.. Rozmiar: 81 x 77 mm. Mosiądz.

            Ciekawą gamę medali związanych z tematem „wiejskim” znaleźć  można w zbiorze prac Józefa Stasińskiego jednego z najbardziej znanych polskich medalierów. Każdy z medali, które zostaną zaprezentowane wskazują na możliwości artystyczne tego twórcy.

ZIEMIA TO MATKA CHLEB TO ŻYCIE

  

Medal Wielkopolskiej Fundacji Żywnościowej. Józef Stasiński. Wielkopolska Fundacja Żywnościowa. Sygnowany na Av. –monogram liter „ST” na Rv.- napis OPUS 1610. Kształt medalu-prostokątny. Mosiądz. Lany. Napis na awersie medalu to Motto Fundacji: „Ziemia to matka chleb to życie” zilustrowane zostało ręką krojącą bochen chleba przeznaczonego do rozdzielenia wśród potrzebujących. Podkreśla misję jaką pełniła Fundacja w zakresie pozyskiwania żywności i jej dystrybucji wśród potrzebujących. Wiejski charakter  medalu  podkreśla też kobieta z konwiami mleka.

 ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA KATOWICE

  
Całkowicie odmienny kształt i sposób wyrazu  widzimy na medalu poświęconemu Studenckiemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Katowice” propagującemu folklor i kulturę naszego kraju. Wprawdzie medal ma tradycyjny okrągły kształt jednak głęboki relief i dynamika tańca zacierająca szczegóły tańczących a podkreślająca  ich zapamiętanie w tańcu. Józef Stasiński. Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego. Sygnowany na RV. – spleciony monogram liter ST. Medalier: Józef Stasiński.

 WŁADYSŁAW REYMONT

Kolejny medal poświęcony Władysławowi Reymontowi polskiemu nobliście za jego wybitne dzieło literackie „Chłopi”. Duży prostokątny medal przedstawia na awersie portret pisarza. Awers z wierzbami – drzewami krajobrazu wiejskiego przenosi oglądającego do Lipiec wsi opisanej w powieści.

 

 
Józef Stasiński. Władysław Reymont 1867-1925. Sygnowany na Av.: spleciony monogram liter „st” Medalier: Józef Stasiński. Rozmiar: 121 x 117 mm.